Świadek- jaki ma być?
Świadek to nie tylko ładna oprawa przyszłych małżonków. Przed ślubem jesteśmy w stanie sami wszystko zaplanować i zorganizować, ale podczas ceremonii zaślubin czy wesela nie rozdwoimy się, aby być w kilku miejscach, gdy pojawią się nieprzewidziane kłopoty. Właśnie dlatego, ważny jest odpowiedni dobór świadków. Nie tylko muszą ładnie wyglądać, ale przede wszystkim musicie mieć w nich oparcie i wiedzieć, że możecie polegać na nich w każdej sytuacji. Dodatkowo powinien być odpowiedzialny, zaradny, dyspozycyjny, punktualny i mieć zdolności organizacyjne.
Perfekcyjny świadek to taki, który posiada wszystkie z wymienionych cech charakteru. Jeśli jednak nie udało wam się znaleźć podanego ideału, nie organizujcie castingu wśród sąsiadów, niech posiada podstawową cechę – odpowiedzialność, a na pewno was nie zawiedzie. Ważne, żebyście go lubili i czuli się w jego towarzystwie swobodnie. Jeśli wiecie, że nie będziecie na niej/nim mogli polegać lub nie macie dobrych między sobą relacji to z pewnością nie kierujcie się słowami „przecież to jest twoja siostra/brat, tak nie wypada”. Pamiętajcie, że świadkowie nie tylko są przy was przy ołtarzu, ale siedzą z wami przy wspólnym stole i macie z nim bezpośredni kontakt przez całą noc. Patrząc się na kogoś, kogo nie tolerujemy przez cały wieczór w swój najważniejszy dzień w życiu, nie jest zbytnio miłą perspektywą. Dlatego, też nie kierujcie się opiniami innych tylko własnym sercem.
Nie ma również żadnych przeciwwskazań, aby świadkowie byli tej samej płci, w niczym to nie przeszkadza. Powinni tylko do siebie pasować. Co to znaczy? Szpakowaty kolega i młodziutka siostra trochę się gryzą, przyznacie. Trzeba ich dobrać z wyczuciem.
Zapytacie pewnie jak w takim razie ma być ubrany świadek, jeśli zwracamy na jego wiek, ta kwestia również będzie ważna. Przede wszystkim ma być elegancki i pasować do Państwa Młodych, ale nie wyróżniać się i nie zwracać większej uwagi niż młoda para. Nie wiem czy pamiętacie jak media skrytykowały siostrę Księżniczki Kate, gdy wychodziła za Księcia Williama, za niestosowny dobór koloru sukni (miała białą kreację , a Kate kremową). Nie wydaje mi się, aby w tym przypadku była to wpadka brytyjskiej monarchii lecz zaplanowana koncepcja, ale media zinterpretowały to inaczej. Dlatego, aby uniknąć sytuacji, że świadek zwraca większą uwagę niż wy sami, najlepiej przedstawić im w jaki sposób chcielibyście, aby byli ubrani. Świadek z klasą zawsze będzie wiedział, że strój ma być szykowny, ale skromny w swojej formie. Byłam na kilku weselach, na których uczestniczyło kilku świadków, jak na amerykańskich ceremoniach, w uszytych na miarę w tym samym kolorze strojach. Powiem szczerze, że jest to super pomysł, zwłaszcza jeśli mamy grono znajomych i nie wiemy kogo wybrać. Jest to piękne wyróżnienie młodych. Pamiętajcie tylko, aby powierzyć rolę jednemu świadkowi, żeby nie było nie potrzebnego zamieszania.
Wybór waszych powierników należy zaplanować trzy miesiące przed ślubem. Warto się również wcześniej z nimi spotkać i przedstawić w jaki sposób chcielibyście, aby wam pomogli w przygotowaniach do ślubu. Musicie sprecyzować w pełni wasze oczekiwania, żeby nie było niejasności. Często Państwo Młodzi korzystają z pomocy przy wyborze kreacji, butów, dodatków czy też fryzury. Zwłaszcza jeśli nie mamy bliskiej osoby, bądź też nie chcemy fatygować swojego mężczyzny. Możemy powierzyć im również gotówkę, którą będą dysponować na ceremonii w celu opłacenia poszczególnych wykonawców. Dzięki świadkom nie musicie przejmować się, że nie poradzicie sobie z założeniem kreacji, że zgubicie obrączki czy nie zdołacie upilnować prezentów, kwiatów, które otrzymacie od gości, podczas składania życzeń. Nasi powiernicy również planują nam ostatnią noc bycia kawalerem/panienką. To od nich tak naprawdę zależy jak będziecie się bawić, bo to oni będą waszymi animatorami imprezy. Czasami się zdarza, że również są jednymi po rodzicach, osobami wznoszącymi toast. Drogi świadku, jeśli to czytasz pamiętaj, aby twoja mowa była krótka, ale treściwa w słowach. Mile widziane są również śmieszne anegdoty. Wypowiedzi świadków czy też Państwa Młodych wypowiadane są na stojąco z szacunkiem do innych gości.
Niby rola drugoplanowa, ale bardzo odpowiedzialna. Wszelkie dokumenty, karteczki ze spowiedzi, zawinięty welon, organizacja dodatkowego krzesła, gdy przyjdzie nieoczekiwany gość, zdejmowanie welonu/krawatu na oczepinach, należy do ich obowiązków. Dlatego, też ważne jest, aby osoby były odpowiedzialne i zdawały sobie sprawę, jakie stanowisko przyjmują. Polecam, aby w parze świadków, była jedna pani niż dwóch mężczyzn. Zawsze kobieta zobaczy i pomoże w sprawach, które dla mężczyzny nie są oczywiste jak np. przypięcie welonu, gdy nam się odepnie.
Tradycyjnie życzę pomyślnego wyboru super świadków, których na pewno będziecie mieć. Powodzenia!! 🙂