Wiązanka ślubna

Wiązanka ślubna

Pewnie wiele z was pomyśli, że wybranie wiązanki ślubnej to jedna z najszybszych i prostych decyzji dotyczących ślubu, której  nie trzeba zbyt wiele poświęcić uwagi. Myślicie- goście patrzą na wygląd panny młodej, a nie kwiaty trzymane w dłoniach. Zaskoczę was, bukiet jest wykończeniem całej kreacji, jest tak samo ważny jak suknia, welon, sala itp. Wierzcie mi lub nie, ale niosąc w ręku wiązankę na pierwsze co zwracamy uwagę, co jest w innej tonacji niż nasza kreacja to właśnie bukiet. Kwiaty wybrane z niego będą dodawały blasku, lekkości, elegancji, a nawet romantyczności waszej sali weselnej. Bukiet to nie tylko trzymanie paru pęków w dłoni, to cała oprawa florystyczna kościoła, sali, samochodu, podkreślająca indywidualność waszej uroczystości. Cieszę się ogromnie, że państwo młodzi coraz częściej  odchodzą od sztucznych kwiatów, wybierając świeże.

Decydując się na  wiązankę, możecie poszaleć z kolorem, dobierając również odpowiednie dodatki w tej samej kolorystyce (np. czerwone róże + czerwone kolczyki lub kwiat we włosach). W tym sezonie najmodniejsze kompozycje to luźne o ograniczonych kształtach kwiaty, przypominające świeżo zebrany bukiet z łąki. Najczęstszymi kompozycjami wybieranymi przez państwo młodych są róże, piwonie, hortensje, które w połączeniu z drobnymi kwiatami tj, mikołajek, scabiosa, zawilec, szarłat, protea oraz dużej ilości zielonych dodatków stworzą trend 2017. Do łask powracają zapomniane kwiaty jak goździk, chryzantema, gerber. W szczególności od lat nie używany do oprawy ślubnej  przez florystów zapomniany przez lata goździk, który subtelnym zapachem, trwałością, dostępnością w różnorakich odcieniach, powinien przyciągać właścicieli kwiaciarni do jego zastosowania w kompozycjach kwiatowych. Zawsze modne są kwiaty o wyciszonych, pastelowych kolorach, które pasują do każdej kreacji. Łączenie spokojnych odcieni z wyrazistymi barwami nie tylko nadaje się na każdą porę roku, ale to wyrafinowany trend, który pięknie podkreśli nasze zdjęcia. W amerykańskich romantycznych filmach możemy zaobserwować pęki kwiatów ozdabiane długimi, jedwabnymi wstążkami, które jak najbardziej możecie w komponować w waszą wiązankę.

Nie macie sprecyzowanych oczekiwań, pomysłów do waszego bukietu ? Możecie się zawsze poradzić florystki, poprosić o katalog, przeglądać milion kompozycji kwiatowych w internecie, aż w końcu natraficie na wymarzoną wiązankę lub kwiat, który stanowiłby wykończenie waszego wesela. Jednak, żeby było wam łatwiej podjąć odpowiednią decyzję, podpowiem wam na co powinnyście zwrócić uwagę  wybierając kwiaty.

Po pierwsze: bukiet powinnyście wybierać pod kontem sukni ślubnej, jej fasonu, koloru i stylu. Ogólna zasada jeśli macie kreację strojną, z dużą ilością różnych ozdobień wybierzcie wiązankę stonowaną. Natomiast jeśli wybrałyście suknię klasyczną, prostą, skromną, możecie poszaleć w kompozycji kwiatowej. Nie są to jednak zasady, które nie wolno złamać, wszystko zależy od waszego stylu, gustu. To wam się ma podobać.

Po drugie: nie tylko fason sukni odgrywa kluczowe znaczenie, ale także budowa ciała panny młodej. Dziewczynie niskiej, drobnej nie damy do ręki wielkiego bukietu, który by ją nie tylko przytłoczył, ale także zagwarantował dodatkowe obciążenia. Osoby, które chciałyby optycznie wyszczuplić sylwetkę zachęcam do unikania okrągłych bukietów na rzecz wiszących lub o kształcie stożków.

Po trzecie: jeśli jesteście przesądne zastanówcie się wcześniej nad doborem kwiatów np. kalie lub hortensjie, kojarzone są jako kwiaty odpowiednie na pogrzeb a nie ślub. Jeśli nie wierzycie w żadne przesądy, wybierzcie takie jakie wam się podobają.

Po czwarte: wybierając kwiaty zapytajcie się kwiaciarki czy nie są one brudzące (głównie dotyczy wymyślnych kompozycji kwiatowych) , zapoznajcie się z wonią kwiatów, wybierzcie takie które nie będą wam przeszkadzały w zapachu.

Po piąte: oprócz wiązanki, będzie również potrzebna przypinka kwiatowa dla pana młodego, która powinna komponować się z bukietem. Jeśli masz w planach kwiaty we włosach również zadbaj, aby były takie same jak w wiązance.

Rodzai bukietów jest kilka w zależności od gustu, kreacji czy tez figury panny młodej. Często spotykane na ślubach to bukiety typu kula jest to model klasyczny, pasujący do każdej sukni, wykonany przeważnie z jednego rodzaju kwiatów. Pięknie wygląda u pań smukłych wysokich bukiet kaskadowy, który podkreśli każdą kreację. Tak naprawdę kompozycji kwiatowych jest mnóstwo, wszystko zależy od naszej wizji i fantazji florystki. Bukiet może być ozdobiony wstążką, polnymi kwiatami,słonecznikiem, kłosami zbóż, wielokolorowymi lub jednokolorowymi pękami kwiatów. Nie ma umiaru artystycznego w tej dziedzinie ważne, aby było dobrane ze smakiem.

Pojawia się pytanie u wielu z was jak rozwiązać problem, gdy nie chcemy trzymać w ręku wiązanki? Czym ją zastąpić? Już podpowiadam, zawsze możecie wybrać jeden kwiat np. różę, kalię czy też słonecznik z delikatnym przystrojeniem, który podkreśli waszą suknię. Jeśli jednak nie chcecie nic trzymać w dłoniach, możecie założyć stroik na rękę w formie opaski lub wianek na głowie jeśli zdecydowałaś się nie mieć welonu. Na ślubach spotyka się również panny młode noszące koszyczek z kwiatami, jest to jednak propozycja dla kobiet lubiący styl rustykalny.

Kwiaty odgrywają znaczącą role nie tylko w naszych rękach, ale również jako dekoracja sali. Dzięki nim wnętrze staje się bardziej domowe, subtelne, romantyczne. Jeśli chcecie mieć piękne kompozycje kwiatowe i wystrojone stoły polecam odpowiednie firmy florystyczne, które komponują raj dla oka. Modne w tym sezonie będą luźne kompozycje opadające z wazonów o wyciszonej lub żywej kolorystyce. Wykorzystywane będą głównie kwiaty sezonowe z dużą ilością zieleni i liści. Bukiety będą ozdabiane szklanymi lub antycznymi wazonami w kolorach starego lub różowego złota oraz miedzi. Modne będą również kompozycje kwiatowe w różnych wysokościach i kształtach wazonów. W ozdobie stołów wykorzystywane będą girlandy z kwiatów, zieleni i liści. W dużych otwartych powierzchniach lub namiotach będą pojawiać się żyrandole z liści zawieszone w miejscu państwa młodych lub stanowiące ozdobę sufitu. Do dekoracji możemy wykorzystać wszystko od nowoczesnych figur, wazonów po delikatne proste kwiaty. Jeśli nie masz pieniędzy na zatrudnienie profesjonalistów, sami zaaranżujcie wystrój waszej sali lub zastanówcie się czy małe dodatki ze strony menadżera lokalu nie wystarczą, aby nadać temu miejscu urokliwy nastrój. Pamiętajcie wybierajcie rzeczy, które wam się podobają i do których macie pełne przekonanie, to wasz czas, ogólnie przyjęte zasady zawsze można łamać jeśli są sprzeczne z waszym gustem. Ostateczny czas na zamówienie wiązanki to kilka tygodni przed ślubem. Decydując się na rzadko spotykane odmiany kwiatów pamiętajcie, o wydłużeniu terminu zamawiania kwiatów.